Телефон
(044) 425-05-57
Електронна пошта
kmiacms@kyivcity.gov.ua
admin@medstat.kiev.ua
Адреса
04070 м.Київ,
вул. Волоська, 19

11 травня проводять Всесвітній день меланоми

11 травня проводять Всесвітній день меланоми. Мета заходу- підкреслити зростаючу поширеність злоякісної меланоми.

Що таке меланома шкіри?

Меланома – це злоякісна пухлина,  яка виникає з меланоцитів – клітин, які містять в своєму складі  темний пігмент меланін. Меланома є однією з самих агресивних  форм злоякісних новоутворень  у людини,  яка характеризується  швидким  ростом та високою схильністю до утворення метастазів.

Трохи статистики

Захворюваність на меланому шкіри в Україні і в світі  систематично зростає, щороку спостерігається зростання пацієнтів з таким діагнозом на 3-7%. За інформацією ВООЗ,  до  2025 року  очікується приріст на 25%!

За останніми даними в Україні налічується більше 26,5 тисяч хворих на меланому, щорічно виявляється близько 2, 8 тисяч нових випадків.

На кінець 2019 року в м. Києві під наглядом лікарів перебувало 3095 хворих на меланому, з яких 62,6 %  складають ті, що живуть більше 5 років після встановлення діагнозу. За рік було зареєстровано 315 нових випадків захворювання, а це майже 11 випадків серед кожних 100 тисяч населення столиці.  При цьому слід зазначити, що за останні 5 років захворюваність на меланому зросла на 16,3%. 

Серед хворих, у яких вперше діагностували меланому – 55% жінок та 45% чоловіків.

Нажаль зростає і смертність хворих на меланому. Так, в минулому році померло 108 хворих, а це на 37% більше ніж п’ять років тому.

Щодо вікового складу хворих:  можна констатувати, що починаючи з підліткового віку захворюваність на меланому зростає, досягаючи так званого «піку» після 50 років.

Які основні причини виникнення меланоми шкіри?

1. Ультрафіолетове опромінення (не нормована засмага, насамперед, в південних країнах до 1-2 разів на рік, відвідування солярію, сонячні опіки)  особливо  у людей зі світлою шкірою (блондини, руді)!!!

2. Наявність на шкірі вроджених або придбаних  пігментних  невусів (родимок) які зростають.

3. Хронічна травма невуса (родимки) – при носінні незручного взуття, при терті одягом, при регулярному голінні та при частій епіляції.

4. Спадкові фактори (наявність меланоми шкіри у близького родича).

Як розпізнати меланому на ранніх стадіях?

Слід знати, що рання  діагностика є запорукою  повного зцілювання від  меланоми шкіри!  Для своєчасного виявлення необхідно періодично самостійно проводити огляд шкірного покрову,  особливо якщо на ньому є невуси (родимки)  і спостерігати за зміною їх форми,  кольору, країв і  динамікою росту. 

Для ранньої  діагностики меланоми можна користуватись міжнародним правилом АВСDE від англійських літер:

А  – асиметрія новоутворення;  

В – нерівність  країв  пухлини (порізаність);  

С – зміна кольору (одного на другий або багатокольорність, тобто наявність чорного, коричневого, рожевого та синього кольорів в одному елементі);

D – діаметр більше 6 мм;

E  – динамічні зміни протягом часу (збільшення, поширення).

При появі вищезазначених ознак слід якнайшвидше звернутись до онколога, спеціаліста  з діагностики та лікування пухлин шкіри.

ПАМ’ЯТАЙТЕ: що тільки рання та своєчасна діагностика дозволить провести радикальне лікування та повністю позбавить від цього грізного онкологічного захворювання!