Надлишкова маса тіла та ожиріння є одними з найсерйозніших ключових проблем ХХI століття і входить до числа неінфекційних захворювань, які призводять до зростання кількості захворювань (серцево-судинні, цукрового діабету 2 типу, жовчнокам’яної хвороби, порушень метаболізму, гормональних розладів, а також підвищує ризик виникнення деяких видів раку), cмертності, втрати працездатності та інвалідизації.
Трохи статистики
Поширеність ожиріння серед населення в 2018 році становила 69 випадків на 10 000 населення, це більше 20 тисяч осіб, які страждають значним надлишком ваги, і серед них більше 6,5 тисяч – це діти до 18 років.
Поширення гіподинамії серед різних верств населення, неправильне харчування з вживанням значної кількості рафінованих продуктів призвели до того, що за останнє десятиріччя кількість людей, які страждають на ожиріння зросла в 1,5 рази.
Пам’ятка для кожного
Слід пам’ятати, що основною причиною ожиріння є позитивний енергетичний баланс, який розвивається за ситуації, коли надходження енергії в організм перевищує її витрату. Провідний механізм ожиріння –переїдання, що призводить до різниці між великим надходженням енергії і малою її витратою, що супроводжується накопиченням надлишку енергії у вигляді тригліцеридів в жирових депо. Отже, основою немедикаментозного лікування ожиріння є дієтотерапія, направлена на зменшення енергетичної цінності їжі, чого можна домогтися за допомогою зниження калорійності добового раціону. Обмеження калорій, які поступають з їжею, є найважливішим компонентом стратегії ведення хворих з ожирінням.
Експертами Гарвардської школи громадського здоров’я створена «Тарілка здорового харчування». Це керівництво для здорового, збалансованого харчування, подане у формі простої та зрозумілої інфографіки.
Така картинка з поясненнями щоденно нагадуватиме кожному про можливості здорового, збалансованого харчування.
Відповідно до рекомендацій національних медичних асоціацій, важливою складовою алгоритму зниження маси тіла є також фізична активність. Особам з ожирінням рекомендуються аеробні фізичні навантаження – біг, плавання, лижі, їзда на велосипеді.
Отже, ожиріння – це проблема, з якою потрібно і можна боротися. Але для цього насамперед необхідно бажання самих людей змінити свої звички та спосіб життя. Тож, успіху всім і здоров’я!
Залиште відгук