Згідно зі статистикою ВООЗ відсутність доступу до послуг із безпечного переривання вагітності призводить до того, що щорічно 25 мільйонів жінок вдаються до “підпільних абортів”, які часто призводять до страшних наслідків. “Той факт, що жінки і дівчата не мають доступу до послуг із ефективної контрацепції та безпечного аборту, має серйозні наслідки для їхнього власного здоров’я і здоров’я їхніх сімей. Такого бути не повинно. Проте, незважаючи на досягнення в галузі технологій і науки, у світі все ще відбувається неприпустимо багато небезпечних абортів, від яких страждає й вмирає неприпустима кількість жінок”, – йдеться у повідомленні.
За даними ООН, у регіоні Східної Європи щорічно здійснюється в цілому понад 2 мільйони 600 тисяч абортів. 373 тисяч із них відбуваються в небезпечних умовах. Аборт не є методом планування сім’ї, але якщо жінка приймає рішення переривати вагітність у визначені терміни , це потрібно зробити з використанням безпечних методик та дотриманням репродуктивних прав жінки.
Право жінки на безпечний аборт закріплено в матеріалах Міжнародної конференції з питань народонаселення і розвитку (Каїр,1994) та Четвертої Всесвітньої конференції зі становища жінок (Пекін, 1995), що схвалені Україно та лягли в основу нормативно-правової бази з питань збереження репродуктивного здоров'я.
Незважаючи на позитивну динаміку зниження частоти абортів в Україні, вони все ще залишаються одним із методів регуляції народжуваності.
У 85-92% небажана вагітність закінчується штучним перериванням вагітності за бажанням жінки. Аборти, які виконуються із застосуванням небезпечних методик є причиною ускладнень, що негативно впливають на стан репродуктивного здоров’я жінки та дуже часто призводять до безпліддя.
Впровадження концепції безпечного аборту є пріоритетною у всьому світі, що суттєво впливає на зниження рівня материнської смертності та виникнення ускладнень. Використання нових технологій переривання небажаної вагітності, до- та після- абортне консультування, профілактика інфекційних ускладнень дають можливість убезпечити жінку і зберегти її репродуктивне здоров’я.
До безпечного аборту можна віднести медикаментозний аборт -безпечний і ефективний метод штучного переривання небажаної вагітності на ранніх термінах (до 6-7 тижнів), який не потребує хірургічного втручання.
Трохи статистики
За 10 років в місті Києві загальна кількість проведених абортів зменшилась у 2 рази з 12621 у 2009 році до 6677 у 2018 році.
Суттєво зменшилась кількість абортів у підлітків (15-17 років) – зі 106 до 26. Але щорічно проводяться 2-3 переривання вагітності дівчаткам у віці до 14 років.
Зросла кількість медичних абортів, проведених медикаментозним методом: з 22 абортів у 2009 році до 312 у 2018 році. Понад 2000 абортів щорічно проводиться методом вакуум-аспірації.
Будьте свідомими, бережіть себе та своє здоров’я!