
Сімейна медицина
Першу кафедру сімейної медицини в Україні було створено у 1996 р. Очолив її президент Української асоціації сімейної медицини, заслужений діяч науки і техніки України, доктор медичних наук, професор Григорій Лисенко.
Головна мета сімейної медицини — забезпечення надання гарантованої, доступної, якісної, своєчасної, ефективної первинної медичної допомоги пацієнтам, покращення стану громадського здоров’я, збереження, відновлення і зміцнення здоров’я населення.
Сімейну медицину як спеціальність характеризує система професійних цінностей та компетенції спеціалістів, які в ній працюють. Первинна медична допомога як основа системи охорони здоров’я опікується профілактикою і задовольняє майже 80–90% потреб населення у медичній допомозі. У будь-якій країні Європи та світу сімейний лікар — це провідний фахівець, з якого починається нагляд за здоров’ям будь-якого пацієнта, незалежно від віку і статі. У цьому приховується певний потенціал заощадження коштів, оскільки сімейний лікар намагається надавати якомога ширший спектр медичних послуг на первинному рівні.
В Україні, в тому числі і в м. Києві, з метою зниження захворюваності, інвалідності та смертності населення у 2011 р. розпочато комплексну реформу медичної галузі, провідне місце в якій відведено налагодженню ефективного функціонування системи надання доступної та якісної первинної медичної допомоги на засадах сімейної медицини.
На сьогодні в м.Києві в кожному районі функціонують заклади охорони здоров’я, які надають первинну медико-соціальну допомогу населенню та уклали з НСЗУ договір на пакет № 1″Первинна медична допомога”, серед них:
- 26 закладів охорони здоров’я територіальної громади міста;
- 133 заклади, які функціонують на засадах підприємницької діяльності, в тому числі: 83 медичні центри (юридичні особи) та 50 фізичних осіб підприємців.
В закладах територіальної громади м.Києва працюють 1653 лікарі (фізичних осіб) та 1547 осіб середнього медичного персоналу, безпосередньо лікарів загальної практики-сімейної медицини 878 осіб та 829 медичних сестер загальної практики-сімейної медицини. Що стосується приватних медичних закладів, то серед тих, що подали звіти за 2024 рік, на засадах сімейної медицини працюють 178 лікарів та лише 16 медичних сестер.