
Міжнародний день дітей, хворих на онкологічні захворювання, має на меті підвищити обізнаність про дитячу онкологію серед населення. За даними ВООЗ щороку приблизно 400 000 дітей та підлітків у віці 0-17 років хворіють на рак. Станом на кінець 2024 року на обліку в онкологічних закладах Києва перебуває 421 дитина у віці до 14 років включно та 147 – від 15 до 17 років включно. З них вперше в житті було встановлено діагноз 21 дитині у віці до 14 років та 6 дітям у віці 15-17 років. Перебувають на обліку 5 та більше років з часу встановлення діагнозу 379 дітей, з них 265 у віці до 14 років.
Найбільше у 2024 році серед дитячого населення було виявлено ракових захворювань щитовидної залози – 14 випадків, а також лімфатичної та кровотворної тканин – 10 випадків.
Отже, варто розуміти, що юний вік не є гарантією абсолютного здоров’я. 15 лютого – привід, щоб згадати про важливість регулярних профілактичних оглядів, вакцинації від онкоасоційованих вірусів, пильності до стану здоров’я дитини та створення здорового середовища. Усе це вкупі рятує життя.
Останніми роками статистика виявлення онкологічних захворювань як у дорослих, так і у дітей зростає. Варто розуміти, що це пов’язано не так з почастішанням випадків таких захворювань, як з покращенням методів ранньої діагностики. Завдяки удосконаленню медичної апаратури та відповідальному ставленню до діагностики захворювання виявляють та надають своєчасне лікування, завдяки чому смертність від онкозахворювань знижується. У 2024 році у закладах м. Києва, які надають допомогу онкохворим, померла лише 1 дитина.
Оскільки попередити виникнення онкології у дітей практично неможливо, саме рання діагностика відіграє вирішальну роль у подальшому лікуванні.
Для раннього виявлення онкологічних захворювань важливо проходити щорічне медичне обстеження з раннього віку та не нехтувати скаргами дитини на самопочуття. Симптомами, які можуть вказувати на розвиток онкологічного захворювання, можуть бути:
- тривала і безпричинна втрата ваги;
- часті головні болі, що супроводжуються ранковим блюванням;
- набряки, постійні болі у кістках, суглобах, в ділянці спини або в ногах;
- ущільнення в зоні живота, шиї, грудей, таза чи пахв, збільшення лімфовузлів;
- поява синців на тілі, синців або висипки на шкірі;
- часто повторювані інфекційні захворювання;
- біляста смужка за зіницею в оці дитини;
- постійна нудота чи блювання без нудоти;
- постійна втома і помітна блідість шкіри;
- видимі раптові зміни у фізичному стані дитини, що не зникають;
- періодичне чи постійне підвищення температури без видимих на те причин.
Не менш важливим за ранню діагностику є здоровий спосіб життя, який допоможе усунути чинники, які можуть посприяти виникненню онкозахворювань у дітей:
- перебування дитини на сонці або в зоні дії радіоактивних променів;
- пасивне куріння, яке завдає такої ж шкоди організму дитини, як і активне;
- присутність шкідливих хімічних речовин у навколишньому середовищі в промислових містах або зонах;
- неправильне харчування, а особливо велика кількість смажених і копчених страв, неповноцінний раціон, практично позбавлений свіжих фруктів і овочів;
- доведено, що деякі вірусні інфекції сприяють розвитку раку. У наші дні до таких вірусів відносять вірус Епштейна-Барра, вірус гепатиту В, а також вірус герпесу.
Хоча Міжнародний день дітей, хворих на онкологічні захворювання й відзначається 15 лютого, кожен день має бути днем турботи про здоров’я дітей.