Телефон
(044) 425-05-57
Електронна пошта
kmiacms@kyivcity.gov.ua
admin@medstat.kiev.ua
Адреса
04070 м.Київ,
вул. Волоська, 19

Міжнародний день людей з особливими потребами

Людина з інвалідністю – це людина з особливими потребами, яка потребує додаткової уваги суспільства.

Міжнародний день людей з інвалідністю був встановлений резолюцією  Генеральної Асамблеї ООН 14 жовтня 1992 року та відзначається щорічно

3 грудня.

Метою цього дня є привернення уваги до проблем такої категорії населення, захисту їх гідності, прав і благополуччя, нагадуючи людству  про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства – людей з обмеженими фізичними можливостями.

Щороку вибирається тема Дня, покликана привернути увагу до успіхів в побудові інклюзивної середовища для людей з інвалідністю та усунення соціальної нерівності, оцінки ходу виконання положень Конвенції про права осіб з інвалідністю та роботу по залученню цих людей в повсякденне життя суспільства.

Тема Міжнародного дня людей з інвалідністю у 2019 – «Майбутнє доступне».

ТРОХИ СТАТИСТИКИ

Більше 1 мільярда людей, або 15 відсотків населення Землі, мають ту чи іншу форму інвалідності, з них 95 млн складають діти. Серйозних труднощів у повсякденному житті зазнають більше 200 млн осіб, 13 млн дітей мають важку форму інвалідності.

В усьому світі показники інвалідності зростають у зв’язку з постарінням населення і глобальним ростом хронічних захворювань. В Україні понад 6 % населення є особами з інвалідністю, 80 % з них – це люди працездатного віку.

Кількість осіб з інвалідністю у розрахунку на 1 000 населення складає 62, і цей показник суттєво зріс з 2001 році, коли він складав 53.

Не зважаючи на такі тенденції, у місті Києві останні десять років характеризуються поступовім зниженням показника первинної інвалідності серед дорослого населення більше ніж на 15 %: з 45 випадків на кожні 10 тисяч осіб в 2009 році до 38 випадків в 2018 році.

Така ж тенденція спостерігається і в динаміці первинної інвалідності населення працездатного віку: 2009 рік – 42,  2018 рік – 38 випадків на 10 тис. відповідного населення. Уповільнює зростання первинної інвалідності населення в працездатному віці його висока передчасна смертність. Основними причинами її є злоякісні новоутворення і хвороби системи кровообігу, які посідають перші місця в структурі  інвалідності цієї вікової категорії.

У структурі первинної інвалідності за причинами серед дорослого населення м. Києва за останнє десятиріччя відбулись зміни: якщо в 2009 році рейтинг очолювали  хвороби системи кровообігу, то в 2018 році, як і попередні чотири роки, перше місце посіли новоутворення (насамперед злоякісні).

Київ входить до регіону забрудненого радіонуклідами і як наслідок, питома вага даної патології зростає, з 24,3 % в 2009 році до 31,7 % – в 2018 році. Друге місце у структурі первинної інвалідності посідають хвороби системи кровообігу: 29,5%. Третє місце – хвороби кістково-м’язової системи (9,5 %).

88 % випадків первинної інвалідності зумовлено загальними захворюваннями; 4,7 % – інвалідністю військовослужбовців; 0,8 % – наслідками аварії на ЧАЕС; 7 % – інвалідністю з дитинства; 0,3 % – внаслідок трудового каліцтва та професійного захворювання.

Дитяча інвалідність, навпаки, має тенденцію до зростання. На початок 2019 року кількість дітей з інвалідністю становила майже 2 % (понад
11 тисяч) від усього дитячого населення столиці віком від 0 до 17 років.

Щорічно в середньому понад 1100 дітей отримують статус особи з інвалідністю. І ця кількість дітей за останні 10 років зросла більше, ніж на 20 %.

Серед причин дитячої інвалідності на першому місці – хвороби центральної нервової системи та розлади психіки і поведінки (24 %), друге місце посідають вроджені порушення (22 %), на третьому – ендокринні хвороби (14 %).

Звичайно, цей день не можна називати святковим, проте він підкреслює необхідність досягнення рівних прав людей з інвалідністю і їх участі в житті суспільства.

Міжнародний день людей з інвалідністю – день підведення підсумків зробленого для цієї категорії громадян, аналізу фактичного становища людей з особливими потребами в суспільстві і визначення планів щодо поліпшення їх життєвого рівня.

Залиште перший коментар

Залиште відгук

Ваш e-mail (не публікуєтся).


*