Телефон
(044) 425-05-57
Електронна пошта
kmiacms@kyivcity.gov.ua
admin@medstat.kiev.ua
Адреса
04070 м.Київ,
вул. Волоська, 19

Всесвітній день боротьби проти сказу

Всесвітній день боротьби проти сказу є ініціативою благодійної організації «Альянс по боротьбі зі сказом» (ARC) та «Центрів боротьби з хворобами і профілактики хвороб» (CDC), Атланта, у Сполучених Штатах Америки за підтримки Всесвітньої Організації Охорони здоров’я та проводиться  щорічно  28 вересня в усьому світі.

Луї Пастер, який винайшов для людства вакцину проти сказу, тим самим врятувавши від неминучої смерті мільйони покусаних скаженими тваринами, помер  в цей день у 1895 році .

День боротьби проти сказу покликаний підвищувати інформованість про наслідки сказу у людини і тварин, наскільки легко його попереджати і як викоренити це захворювання серед людей, ведучи боротьбу з його збудником в резервуарах серед тварин.

Сказ – небезпечне вірусне інфекційне захворювання, що передається людині під час укусу або контакту із слиною хворої тварини. Серед інфекційних хвороб сказ (інша назва — гідрофобія) займає особливе місце в силу абсолютної летальності (якщо в перші ж години не надати зараженому людині необхідну допомогу, він неминуче загине).  

Однією з основних ознак розвитку захворювання є водобоязнь, утруднення під час ковтання рідини, поява судом при спробі пити воду.

З моменту появи ознак і симптомів хвороби сказ стає смертельним.

Світова статистика. За даними ARC і Центрів Сполучених Штатів Америки щодо боротьби з хворобами і профілактиці хвороб, щорічно 55000 осіб вмирає від сказу (в середньому, одна людина кожні 10 хвилин) і більше 1 млн тварин по всьому світі. Прямі збитки від сказу складають майже 4 млрд євро в рік.

Кожного року в світі 15 млн людей одержують направлення на лікування за підозрою в інфікуванні сказом.

В розпорядженні медиків повинні бути  безпечні та ефективні вакцини, які здатні зупинити розвиток захворювання у людини, укушеної зараженою твариною. Імунізація, зроблена протягом декількох годин після контакту зі звіром, може запобігти летальному результату.

В Україні дане захворювання реєструється в усіх областях і природно-географічних зонах і майже щороку від цього небезпечного захворювання помирає від 1 до 7 осіб (за даними Міністерства охорони здоров`я України за останні 5 років померло 18 осіб). Основними джерелами збудника сказу для людей є коти, собаки та лисиці.

В столиці за останні десять років було зареєстровано 2 випадки захворювань на сказ: в 2011 і в 2016 роках. Захворіли дорослі покусані собаками. В останньому випадку, в 2016 році, померла жінка яка вчасно не отримала антирабічне щеплення. 

Очищення рани та імунізація, зроблені якомога раніше після підозрілого контакту з твариною, можуть запобігти розвитку сказу практично на 100%.

Як запобігти сказу?

Профілактика цього смертельно небезпечного захворювання та заходи боротьби з ним полягають у щорічній вакцинації домашніх тварин проти сказу.

Якщо вас укусила тварина або її слина потрапила на вашу шкіру чи слизові оболонки, головне – швидко промити рану (подряпину) водою з милом, обробити краї рани спиртовим розчином йоду, накласти стерильну пов’язку, ушкоджений одяг перед ремонтом обробити гарячою праскою  і вцей же день слід звернутися до травматологічного пункту, який працює цілодобово.

Єдиним захистом від хвороби є щеплення!!!

Залиште перший коментар

Залиште відгук

Ваш e-mail (не публікуєтся).


*