Телефон
(044) 425-05-57
Електронна пошта
kmiacms@kyivcity.gov.ua
admin@medstat.kiev.ua
Адреса
04070 м.Київ,
вул. Волоська, 19

Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

Трохи історії

Вперше Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом був проведений  IDF (Міжнародною діабетичною федерацією)  і ВООЗ (Всесвітньою організацією охорони здоров’я) 14 листопада 1991 року для координації боротьби з цукровим діабетом у всьому світі.

Дата обрана не випадково – 14 листопада  день народження Фредеріка Бантинга, канадського фізіолога, котрий відкрив (спільно з Джоном Маклеодом) інсулін. 11 січня 1922 року Бантинг і Бест вперше зробили ін’єкцію інсуліну підлітку, який мав цукровий діабет — розпочалась ера інсулінотерапії. Відкриття інсуліну було значним досягненням медицини XX століття і було удостоєне Нобелівської премії в 1923 році. Завдячуючи діяльності IDF Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом охоплює мільйони людей по всьому світу і об’єднує діабетичні громади 145 країн з благородною метою підвищення обізнаності про цукровий діабет та його ускладнення.

Тема всесвітнього дня у 2019 році  —  «Діабет у родині».

Діабет – це порушення обміну речовин, викликане зниженням секреції інсуліну підшлунковою залозою чи зниженням чутливості тканин до інсуліну, яке призводить до підвищення рівня цукру у крові.  Основними симптомами цього захворювання є: різка втрата ваги, відчуття голоду, надмірне сечовиділення, постійна сильна спрага, сухість шкіри та слизових оболонок, свербіж шкіри.

Цукровий діабет може виникнути у будь-якому віці і продовжується протягом всього життя, чітко прослідковується спадкова схільність.

Розрізняють цукровий діабет 1 типу чи інсулінозалежний і цукровий діабет 2 типу чи інсулінонезалежний. Зростання захворюваності в усьому світі пов’язане з цукровим діабетом 2 типу, частка якого становить понад 85% всіх випадків.

Трохи статистики

Щорічно у місті Києві в середньому реєструється понад 270 тисяч хворих з різною патологією ендокринної системи. В структурі загальної ендокринної захворюваності на цукровий діабет припадає майже 34%, це понад 92 тисячі хворих.

За останні п’ять років поширеність цієї патології серед усіх мешканців столиці практично не змінилась з незначними коливаннями у ту чи іншу сторону. В той же час кількість  випадків  цукрового діабету серед дітей віком до 17 років значно зросла –  більше як на 30% і сьогодні складає 16,2 випадки на кожні 10 тисяч осіб. 

Кожний рік у місті реєструється більше 6000 нових випадків цукрового діабету, з них майже 140 – діти, які у 100% є інсулінзалежними.

Серед загальної кількості хворих на цукровий діабет 17,3 % (майже 16  тисяч осіб) складають ті, чий стан потребує вживання інсуліну, незалежно від типу діабету за походженням (в 2014 році – 15 тисяч).

 За останні п’ять років зменшилась кількість ускладнених форм  цукрового діабету (2014 році – 114,5 на 10 тис. населення; 2018 рік – 103,0). Майже третину ускладнень становлять враження сітківки ока – ретинопатії.  В структурі первинної інвалідності дорослого населення питома вага хвороб ендокринної системи традиційно складає 5-6%, серед них – більше 85% припадає саме на цукровий діабет.

Щорічно від цукрового діабету та його ускладнень в середньому помирає майже 160 хворих. Загалом за останні 5 років смертність від цукрового діабету зросла на 15%. За цей період від цукрового діабету померла одна дитина.

Причини  виникнення інсулінозалежного діабету недостатньо вивчені, тому запобігти захворюванню практично неможливо. Водночас достеменно відомо, що більшість випадків діабету 2-го типу пов’язані з надмірною масою тіла та браком фізичної активності. Йому можна запобігти у 80% випадків. Необхідно вести здоровий спосіб життя, стежити за своїм здоров’ям і здоров’ям близьких.

 З 7-18 листопада в рамках відзначення Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом на базі закладів охорони здоров’я комунальної власності планується проведення санітарно-освітніх заходів відповідно до наказу  Департаменту охорони здоров’я