
Щороку 24 березня відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Ця дата обрана не випадково, адже в цей день у 1882 році Роберт Кох оголосив про виявлення бактерії, що спричиняє захворювання. Відтоді було відкрито шлях до діагностики та лікування від туберкульозу.
Туберкульоз залишається одним із найбільш смертоносних інфекційних вбивць у світі. За даними ВООЗ щодня близько 4 000 людей втрачають життя від туберкульозу і 28 000 людей хворіють на ТБ.
На жаль, універсальної вакцини, яка б попереджала захворювання всіма формами туберкульозу, немає. Хоча наукові розробки в цьому напрямку ведуться. Сьогодні в арсеналі медицини є вакцина БЦЖ від важких, генералізованих форм туберкульозу, таких як туберкульозний менінгіт і міліарний туберкульоз. Вони особливо небезпечні для дітей першого року життя.
.Без щеплення вакциною БЦЖ у дитини, яка захворіє на такий туберкульоз, ризик летального випадку сягає 92%. Тому цю вакцину вводять так рано — на 3–5 день життя немовляти.
В окремих випадках щеплення БЦЖ може бути показано й дорослим: наприклад, для в’їзду в країну, що вимагає наявність цього щеплення; медичним працівникам; особам, що проживають в осередку з хворими на ТБ з розширеною лікарською резстентністю, які через особливості перебігу в них захворювання на ТБ можуть постійно виділяти мікобактерію ТБ в мокротинні.
БЦЖ застосовують у багатьох країнах з високою поширеністю ТБ для захисту дітей. На жаль, Україна й досі знаходиться в цьому переліку. Для порівняння, рівень захворюваності на ТБ в Україні – 48 на 100 тисяч населення, а в країнах Євроспільноти – від 0,1 до 1,2 на 100 тисяч населення. В місті Києві за 2024 рік, показник захворюваності становить 30,9 на 100 тисяч.
Тому так важливо дотримуватись Національного календаря профілактичних щеплень і вчасно захищати своїх дітей від загроз.
Наукові дослідження продемонстрували що діти, яким не робили щеплень, хворіють на туберкульоз у 15 разів частіше, ніж ті, хто своєчасно отримав щеплення. Згідно даних Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) протягом 4-х років після введення вакцини БЦЖ у дітей знижується вірогідність інфікування туберкульозом на 70%.
Передається туберкульоз (далі — ТБ) від людини, яка має відкриту форму ТБ (з активним бактеріовиділенням) до іншої людини повітряно-крапельним шляхом, тобто з краплями слини чи слизу під час кашлю, розмови, чхання. Ризик інфікування залежить від тривалості та інтенсивності контакту та від кількості бактерій, які вдихає здорова людина. Вірогідність розвинення хвороби після контакту з бактеріями залежить від стану імунної системи. Якщо вона не здатна стримувати інфекцію, розвивається туберкульоз.
Симптоми залежать від того, який орган чи систему уражено. Найчастіше бактерії туберкульозу вражають легені. В такому випадку можуть спостерігатись такі симптоми:– кашель, що продовжується 3 тижні й більше; біль в грудній клітині; кашель з кров’ю; Інші можливі симптоми туберкульозу: слабкість чи втомлюваність; втрата ваги; відсутність апетиту; озноб; лихоманка;– сильне потовиділення вночі.
На поширення та розмноження хвороби впливає низка факторів:
– низький імунітет. Ця проблема частіше зустрічається у людей зі СНІДом, ВІЛ, діабетом, важкими захворюваннями нирок та раком.
– вживання наркотиків та алкоголю. Ці речовини послаблюють організм людини і роблять його більш сприйнятливим до бактерій Коха.
– куріння сигарет. Куріння збільшує ризик зараження в 1,6 рази.
– виснажені фізично чи психічно люди, можливо теж внаслідок недоїдання, особливо якщо вони перебувають у стресовому стані.
– діти до 5 років.
Дбайте про своє здоров’я. Регулярні обстеження та дотримання правил гігієни є ключовими для профілактики цієї хвороби. Експерти зазначають, що туберкульоз рідко виникає у людей, які ведуть здоровий та активний спосіб життя.