Цей день світова громадськість відзначає з 1994 року. Ініціаторами заснування цього дня є ВООЗ та Міжнародна організація по боротьбі з хворобою Альцгеймера.
Основними завданнями цього дня є інформаційна пропаганда профілактики та допомоги пацієнтам з даним захворюванням, розробка методів боротьби задля вповільнення його розвитку, спільна дослідницька робота за даним напрямком світових вчених.
В цей день щорічно проводяться конференції, з’їзди та наукові читання з проблеми хвороби Альцгеймера. В країнах та містах розробляються медико-соціальні та економічні програми підтримки і покращення якості життя хворих, а також їх сімей та доглядачів. Але існує значний брак обізнаності населення з даною проблемою, особливо в бідних країнах та в країнах, що розвиваються.
Стисла історична довідка
Вперше термін з’явився в 1907 році завдяки німецькому неврологу, який описав придбану різновиднiсть старечого недоумства або слабоумства, і виділив його в окрему патологію.
Що називають хворобою Альцгеймера
У медицині хворобою Альцгеймера прийнято називати симптомокомплекс з прогресивною дегенерацією в клітинах головного мозку, і характеризується хронічним прогресуючим зниженням когнітивних функцій (зниження інтелекту).
Трохи статистики
Світова статистика невблаганна – прогрес захворювання від моменту постановки діагнозу до піку свого розвитку становить в середньому 5-7 років, а тривалість життя при цій патології не перевищує 10-15 річного максимуму. Тобто, процес розпаду психіки може тривати роками, що призводить не тільки до страждань самого хворого, але й всієї родини і близького оточення.
Слабоумство вражає людей по всьому світу, але більше половини з них живуть в країнах із низьким та середнім рівнем достатку.
Відповідно до останнього глобального звіту ВООЗ у співпраці з Міжнародною організацією з хвороби Альцгеймера кількість людей із старечим слабоумством в усьому світі до 2050 року може потроїтись та дорівнювати до більш, ніж 115 мільйонів людей.
Із хвороб мозку, що спричиняють слабоумство, найбільш розповсюдженою є хвороба Альцгеймера. Нею страждає близько 70% людей зі слабоумством.
ВООЗ повідомляє, що більше 600 мільярдів доларів на рік витрачається на лікування і догляд за людьми зі слабоумством, і ця цифра зростатиме, адже старече слабоумство називають «бомбою сповільненої дії».
Це величезна проблема, адже системи охорони здоров’я, особливо в бідних країнах, не готові мати справу з великою кількістю літніх людей, які потребують ґрунтовної допомоги, тому їхні уряди повинні підготуватись до цієї загрози шляхом зміцнення системи громадської охорони здоров’я вже зараз.
В Україні хворих з усіма формами деменції щорічно реєструється від 6000 до 7000 тисяч, серед яких хворі на хворобу Альцгеймера – біля 500 осіб.
В місті Києві відповідно серед біля 500 вперше зареєстрованих випадків деменції – 50 це хворі на хворобу Альцгеймера. На сьогодні під наглядом лікарів в місті Києві перебуває 303 хворих на хворобу Альцгеймера, з них: 224 жінки. Вік хворих переважно після 60 років (94%).
Причини розвитку хвороби Альцгеймера достовірно до кінця невідомі.
Багато років тривають світові дослідження, які намагаються визначити роль зовнішніх чинників, вірусної інфекцій, імунологічних проблем, впливу токсичних агентів, куріння та інших шкідливих звичок, а також спадковості.
Окрім того, до групи ризику попадають люди, життя яких не було пов’язано с інтелектуальною працею і інтелектуальною активністю; особи, що страждають на цукровий діабет та зайву вагу тіла, мають хронічну гіпоксію, атеросклероз магістральних судин голови та деякі інші хвороби.
Специфічного лікування даного захворювання немає.
Сучасна медицина за допомогою лікарських медикаментів спроможна лише сповільнити прогрес симптомів хвороби і навчити родичів адаптуватися до неї.
Деякі фахівці вважають, що читання і позитивні емоції сприяють зменшенню прогресу симптомів. Тому, багато що залежить від оточення дюдини з хворобою Альцгеймера. Адже такі хворі гостро потребують підтримки та розуміння рідних і близьких.
Сумні долі видатних особистостей, які страждали на хворобу Альцгеймера.
Видатний письменник-фантаст, автор циклу книг про Плаский світ – Террі Пратчетт, помер 12 березня 2015 року від хвороби Альцгеймера.
Страждав на хворобу Альцгеймера и сороковой президент США, а до цього актер – Рональд Рейган.
Зірка американського кіно Рита Хейворт, яка знімалася в знаних в свій час фільмах «Тільки у ангелів є крила», «Кров і пісок», «Дівчина з обкладинки», «Джильда» та «Леді із Шанхая», вважалась однією із найкрасивіших та блискучих актрис Голлівуда. Хворіла на хворобу Альцгеймера.
Про те, що перший актор – виконавець ролі Джеймса Бонда, сер Шон Коннери теж страждає на цю хворобу.
Видатна французька актриса Анні Жирардо, яку глядачі пам’ятають за фільмами «Джульєтта і Джульєтта», «В Сантьяго йде дощ», «Знедолені», «Піаністка» страждала від хвороби Альцгеймера більше 5 років.