Телефон
(044) 425-05-57
Електронна пошта
kmiacms@kyivcity.gov.ua
admin@medstat.kiev.ua
Адреса
04070 м.Київ,
вул. Волоська, 19

Всесвітній день обізнаності про шизофренію

Шизофренія – це психічний розлад, який характеризується порушенням процесів мислення та емоційних реакцій. Симптоми цього захворювання наростають поступово. З його розвитком людина може втратити здатність вирішувати побутові проблеми та повноцінно функціонувати в житті. У всьому світі  цей діагноз має 1% людей незалежно від статі, раси та континенту. Показник може бути вищим через справжню захворюваність зі слабко вираженими або стертими формами, які не враховуються в офіційній статистиці.

Захворювання на шизофренію характеризується змінами особистості: людина поступово втрачає здатність відчувати емоції, мислення стає безцільним, людина не може планувати своє життя і навіть свій день, зникає мотивація. У гострий період порушується сприйняття, з’являються «голоси», «бачення», дивні відчуття в тілі, які чути лише їй самій. Без лікування у кваліфікованого спеціаліста хвороба загрожує численними, частими госпіталізаціями, ризиком суїциду чи інвалідністю. Діагностикою та лікуванням шизофренії займається лікар-психіатр спільно з клінічним психологом. У шизофреніка зберігається інтелект, усі знання, що він встиг набути, але мотивація знижується. З кожним днем людина хоче робити все менше, перестає виходити з дому і замикається в собі — ось що означає шизофренія. Хвороба здебільшого починається у молодому віці (1625 років). Тому щоб зберегти працездатність, потрібно звертатися до фахівця якомога раніше. Шизофренія у жінок чи чоловіків проявляється у різному віці, у чоловіків у період з 15 до 35 років, а у жінок – з 27 до 37 років.

Точної причини, що викликає виникнення шизофренії, нині ще не названо. Вважається, що це мультифакторне захворювання, яке розвивається під впливом ряду провокуючих та сприятливих факторів:

  • Обтяжена спадковість. За наявності близьких родичів, які страждають на шизофренію, ризик її розвитку у потомства зростає приблизно в 20 разів.
  • Несприятливі соціальні умови, такі як бідність та нестабільна обстановка у сім’ї.
  •  Шкідливі звички. Куріння, наркоманія, токсикоманія та алкоголізм не так викликають захворювання, скільки супроводжують шизофренію, ускладнюючи її перебіг.
  •  Ускладнена вагітність (недоношеність, внутрішньоутробна гіпоксія чи інфекції).
  • Емоційні потрясіння, особливо у дитячому віці. Доведено, що люди, які пережили фізичне чи сексуальне насильство, частіше хворіють на шизофренію.

Після встановлення людині діагнозу «шизофренія» доведеться трохи перевлаштувати побут. Насамперед, потрібно пояснити пацієнтові, що небажано робити, наприклад, включати газ чи лагодити електропроводку. У перші тижні чи місяці не можна залишати його одного і не відпускайте на двір без супроводжуючого. Людина з шизофренією може зневажливо ставитись до гігієни. Спочатку доведеться нагадувати йому про необхідність чистити зуби, голитися і приймати душ.

За Вашої відсутності хворий може самовільно залишити квартиру. Покладіть у кишені його одягу записки з номерами телефонів та адресою на випадок, якщо він загубиться. У шизофреніків бувають проблеми із короткочасною пам’яттю, тому вони можуть банально заблукати. Перегляд телевізора доведеться обмежити. Не варто дивитися фільми у жанрі жахів чи трилера. При цьому вам доведеться також від них відмовитися. Якщо забороняти їх хворому, але себе не обмежувати, він почуватиметься зайвим чи ущербним. Бажано віддати перевагу спокійним передачам і кінофільмам про природу, спорт або мистецтво. Алкоголь із життя доведеться виключити. Шизофреніки мають схильність до вживання психоактивних речовин, тому краще не провокувати його і самому відмовитися від спиртного і шкідливих звичок. Якщо ви станете хорошим прикладом для хворого, йому буде простіше впоратися зі своєю хворобою.

Перші ознаки шизофренії – ідеальний момент для початку терапії. У більшості випадків так не виходить, оскільки симптоми ігноруються або беруться за інші патологічні стани. Якщо тест на шизофренію підтвердив діагноз, лікар призначить відповідне лікування.

Також проводиться обстеження у невролога, терапевта та ендокринолога, для виключення захворювань, що супроводжуються галюцинаторно-маячним синдромом і слабкістю. Коли діагноз шизофренії припускаємо, лікарі психіатри визначаються з видом шизофренії та типом перебігу хвороби. Так як від форми шизофренії залежить подальший прогноз захворювання та призначається лікування.

При прояві гострих симптомів рекомендована медикаментозна корекція. Переважно це стосується таких станів: депресія, тривога, проблеми зі сном, сильна апатія, розлади мислення. За дотримання плану лікування , шизофренія має позитивний прогноз. Для цього також застосовується психотерапія та проводиться соціальна реабілітація. У процесі лікування потрібно досягти зниження ознак шизофренії негативної групи за гостротою прояву. Надалі важливо підтримувати стан, щоб уникнути рецидивів.

Це захворювання провокує розлад нормального життя як у людини з діагнозом, так і його сім’ї та близьких людей.

 Захворювання передається у спадок, тому профілактика спрямована на нівелювання цього аспекту. Необхідно знизити ризик стресів, підтримувати гормональний баланс, не вживати наркотики. Усі можливі чинники ризику, що можуть призвести до діагнозу шизофренія, необхідно усунути. Рекомендується займатися тим, що сприяє стабілізації психіки: фізична праця, малювання та інша ручна творчість. Краще розуміти ризики та проводити профілактику, ніж потім проходити лікування шизофренії.

Точно діагностувати захворювання може лише лікар. Правильно підібране лікування шизофренії має добрі результати. У 50% виходить домогтися ремісії, а 25% пацієнтів повністю позбавляються діагнозу за умови, що форми шизофренії піддавалися корекції. Хто зіткнувся з діагнозом шизофренія, потребує психологічної допомоги. Це нормальна потреба людини у прагненні повернутися до нормального життя. На прийомі психіатр допоможе зрозуміти суть шизофренії, знайти вихід із становища та підтримає на шляху до одужання. Важливо зазначити, що досвід людей із шизофренією може відрізнятися, і кожна людина може потребувати індивідуального підходу до лікування і підтримки.

Своєчасне звернення по допомогу і дотримання рекомендацій лікарів допоможе швидше впоратися із захворюванням.