Всесвітній день запобігання самогубствам або Всесвітній день запобігання суїциду (англ. World Suicide Prevention Day) – міжнародна дата, яка відзначається по всій планеті щорічно, починаючи з 2003 року, з метою сприяння діяльності щодо запобігання самогубств у всьому світі.
Всесвітній день запобігання самогубствам проводиться за ініціативи Міжнародної асоціації по запобіганню самогубствам при активній підтримці та під патронажем ООН.
Світова статистика та світогляд на дану проблематику
За світовою статистикою, кількість спроб суїциду і летальних випадків з кожним роком збільшується. В середньому, половина випадків насильницької смерті у світі доводиться на самогубства. Одна з головних проблем – це те, що на самогубство зважується молодь.
Згідно з даними ВООЗ, кількість смертей від суїциду зараз наближається до мільйона на рік. І до 2020 року кількість самогубств може зрости в півтора рази.
Сьогодні суїцид — це глобальна і трагічна проблема. Як свідчить статистика, в результаті самогубств у світі помирає стільки ж людей, скільки у результаті воєн і насильницьких убивств, разом узятих.
За поширеністю випадків суїциду лідирують розвинуті країни. І насамперед це країни Східної Європи і Азії. У Японії щорічно кінчають життя самогубством приблизно 30 тис. осіб. Найменші ж показники – в Латинській Америці і ісламських країнах.
Тому Міжнародна асоціація запобігання самогубств у співпраці з ВООЗ закликають громадськість і світові уряди проводити в цей день заходи та акції щодо зміцнення почуття відповідальності за врятування життя людей, які можуть бути втрачені в результаті суїциду. ВООЗ та інші партнери виступають не тільки за запобігання самогубств, але й за належне лікування і подальший догляд за людьми, що вчинили спробу суїциду, більш виваженого висвітлення самогубств у ЗМІ.
В Україні за останні роки почастішали випадки самогубств, особливо серед підлітків, що найбільш страшно.
За останні десять років в столиці від самогубств померло 1311 осіб, з них більше 70% складають чоловіки. Пік випадків прийшовся на 2017 рік.
В 2018 році в м. Києві від навмисного самоушкодження загинуло 153 людини, 72% з них були чоловіки.
Найбільше випадків суїциду приходиться на вікові групи – 30-34 роки, 40-44 роки, 60-64 роки, 75 і старше.
Значний вплив на зміну показника (особливо – негативний) мають незадовільні соціально-економічні фактори (неможливість працевлаштування за віком, проблема професійного навчання для людей старшого віку, низький рівень заробітної плати, неспроможність утримувати себе і свою сім’ю, відсутність ефективного відпочинку, відповідального ставлення до себе та своєї сім’ї). Причинами самогубства або самоушкодження можуть бути також психічні порушення, наркотична та алкогольна залежність, а також фізичні захворювання (рак, ВІЛ-інфекція/СНІД, які часто супроводжуються депресією).
Слід зазначити, що коефіцієнт смертності від навмисного самоушкодження є одним із трьох показників дослідження, що застосовуються для розрахунку індексу регіонального людського розвитку (інші показники – середня очікувана тривалість життя при народженні та загальний коефіцієнт приросту/скорочення чисельності населення).
КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ
Телефонні «гарячі лінії» для людей, що опинились в кризовій ситуації:
456-17-02
456-17-25
Міська телефонна «гаряча лінія» для надання психологічної допомоги учасникам ООС:
0800-50-12-12