Щорічно 20 травня лікарі всього світу, які спеціалізуються в травматології та ортопедії, відзначають своє професійне свято.
Травматологія – розділ медицини, який вивчає вплив на організм людини різних пошкоджуючих факторів, наслідки травм, методи їх лікування.
Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) від пошкоджень опорно-рухового апарату щорічно гине біля 2 млн. людей, а близько 30 млн. людей отримують травми різного ступеня тяжкості.
Щорічні збитки від травматизму складають майже 4% світового валового доходу.
За прогнозами ВООЗ, якщо не вжити радикальних заходів, смертність від травм вийде на 3 місце після серцево-судинних та онкологічних захворювань.
Трохи статистики
В 2019 році серед населення міста Києва сталося понад 219 тисяч випадків травмування різної складності, що на 1000 випадків перевищує дані попереднього року.
Левову частину складає невиробничий травматизм, а серед травм невиробничого характеру дорослого населення перше місці посідають побутові травми – 69%, друге – вуличні травми – 28%.
У дітей перше місці посідають вуличні травми – 45%, друге місце – побутові травми – 40,4%, а на третьому місці були спортивні травми – 8%.
Серед травм в 2019 році переважають такі ушкодження:
– рани, поверхневі пошкодження судин – 49,7%
– вивихи – 17,9%
– переломи кісток верхніх кінцівок – 14,1%
– переломи кісток нижніх кінцівок – 8,6%
– внутрішньочерепні травми – 2,1%
Більше всього травмуються особи працездатного віку – майже 107 тисяч осіб, діти 0-14 років – 67,5 тисяч, особи пенсійного віку – 33,3 тисячі, діти 15-17 років – 11,4 тисячі.
Серед причин смертності населення столиці протягом останніх років травми та отруєння посідають третє – четверте місце. Так, у 2019 році від травм та отруєнь померло 1436 осіб (показник смертності становить 48 на 100 тисяч населення).
Для надання екстреної медичної допомоги при травмуванні в 15 закладах охорони здоров`я функціонують травматологічні пункти, з них 3 – для дітей. В стаціонарах міста розгорнуто 135 ліжок ортопедичного профілю, на яких щорічно лікується понад 3,7 тисяч хворих, та 490 ліжок травматологічного профілю, на яких кожного року лікується майже 16,5 тисяч хворих. Крім того в двох міських дитячих клінічних лікарнях функціонують дитячі травматологічні відділення кожне на 30 ліжок. За минулий рік було проліковано 2000 дітей.
В закладах охорони здоров’я столиці працює понад 500 лікарів ортопедів-травматологів, із них 309 лікарів, а це 60% – в закладах охорони здоров’я комунальної власності територіальної громади міста Києва, третина з них працює в закладах, що надають амбулаторну допомогу. Із загальної кількості лікарів – 37 надавали допомогу дітям.
Травматологія, прародителька всіх хірургічних спеціальностей, отримала свій розвиток в результаті неминучості травм та поранень у всі часи. Лікарі-травматологи щодня стикаються з безліччю найрізноманітніших травм та ушкоджень, іноді трапляються дуже складні і важкі випадки, але завжди можна розраховувати на їхній досвід і компетентність.
Щиро вітаємо лікарів з професійним святом – Днем травматолога!
Бажаємо здоров’я і успішної роботи, душевної наснаги і припливу сил. Нехай ваша благородна праця, чуйність та готовність прийти на допомогу в тяжку хвилину зберігає життя і здоров’я пацієнтам, служить на благо людям!
Щасти Вам, дорогі колеги!!!