Всесвітній День хоспісів і паліативної допомоги проводиться щорічно в другу суботу жовтня. Організатором Всесвітнього Дня хоспісної та паліативної допомоги є Світовий Альянс паліативної допомоги, куди входять національні та регіональні організації, які підтримують розвиток хоспісної та паліативної допомоги у всьому світі.
Цілі Всесвітнього дня хоспісів та паліативної допомоги полягають у підвищенні інформованості світової громадськості про проблеми паліативної допомоги та хоспісів, сприяння у створенні умов для того, щоб люди могли висловити свої думки про проблему; підвищення розуміння медичних, соціальних, практичних і духовних потреб людей, які мають невиліковні захворювання та членів їх сімей; сприяння становленню та розвитку благодійних фондів, здатних підтримувати та розвивати рух хоспісної та паліативної допомоги у всьому світі.
У 1982 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) запровадила паліативну допомогу як окремий напрям медицини. За даними ВООЗ, щорічно паліативної медичної допомоги потребують 40 мільйонів людей, а отримують лише близько 14% людей від цього числа
Пацієнтами, що потребують паліативної медичної допомоги, є особи з хронічними невиліковними хворобами (онкологічними, серцево-судинними та судинно-мозковими захворюваннями, нейродегенеративними ураженнями головного мозку, пацієнти в термінальних стадіях туберкульозу, ВІЛ/СНІДу, цукрового діабету тощо).
Хоспіс є однією з форм паліативної допомоги – це спеціалізована медична установа для догляду за невиліковно хворими людьми в кінці життя. Філософія хоспісу стверджує, що хоспіс – це не «будинок смерті», але «будинок життя».
У місті Києві паліативну допомогу мешканцям міста надають 9 комунальних некомерційних підприємств, що надають стаціонарних допомогу, а саме: Олександрівська клінічна лікарня м. Києва, Київські міські клінічні лікарні №№ 2, 6, 10, 11, 18; Київський міський клінічний госпіталь ветеранів війни, Київський міський клінічний онкологічний центр та Київська міська дитяча клінічна лікарня № 1.
Загалом для лікування хворих, які потребують паліативної допомоги в умовах стаціонару розгорнуто 115 ліжок для дорослих та 10 – для дітей. Крім того, хоспісні відділення функціонують в КНП «Київський міський клінічний онкологічний центр» на 25 ліжок та КНП «Київська міська клінічна лікарня № 5» – на 4 ліжка.
За 2020 рік у відділеннях паліативної допомоги було проліковано 894 дорослих та 60 дітей, в хоспісах– 542 хворих. За 8 місяців поточного року проліковано 777 дорослих та 59 дітей, в хоспісних відділеннях – 378 хворих.
Крім стаціонарної допомоги для важкохворих пацієнтів у місті працюють 9 виїзних бригад, з них 2 бригади для дітей. Тільки за поточний період 2021 ріку бригадами було здійснено вже понад 4 тисячі виїздів до хворих.
Хоспісна та паліативна допомога – це не «допомога людині померти», а навпаки допомога кожному хворому, що страждає від невиліковного захворювання, прожити час що залишився в найбільш можливих комфортних умовах.
Залиште відгук